KNYGŲ LENTYNĖLĖ


Knygų viršelių dėlionės


Lincolnas Peirce'as

DIDYSIS NEITAS KLASĖJE VIENAS

Vilnius: Nieko rimto, 2013.

 

Pirmojoje serijos knygoje „Didysis Neitas klasėje vienas“ Neitui laimės sausainėlis pakužda, kad jis pranoks visus. Neitui tiesiog lemta atlikti kažką didingo. Tačiau jau nuo pat pradžių paaiškėja, kad, nepaisant laimės sausainėlio pranašystės, diena bus lydima daugybės nesusipratimų.

Tad koks gi tas Neitas? Pirmiausia, tai iš pirmo žvilgsnio mažai išsiskiriantis šeštaklasis berniukas, kuris tiesiog neapkenčia mokyklos ir jos tvarkos. Nenuostabu, kad mokslams jis skiria ne per daugiausiai laiko ir yra nuolatos paliekamas po pamokų. Mokytojai Neitą ne itin mėgsta. Ši antipatija, beje, abipusė. Standartų nesilaikymas – išskirtinis Neito bruožas. Jis linksmas, nuolat susigalvoja nutrūktgalviškiausių dalykų ir visada randa išeitį.


 

 

Roald Dahl.   

DGM.  

  apysaka  – Vilnius: Garnelis, 2013. – 230 p.

 

 

DGM kalba itin keistai ir juokingai, bet jis nėra paprastas milžinas. Jis mieliausias pasaulio milžinas, o paskui – ir geriausias Sofijos draugas. Deja, ne visi milžinai tokie draugiški, tad Sofija su DGM ryžtasi visam laikui išvaduoti žmoniją nuo Varvamėsės, Kaulatriauškio, Mėsininkučio ir kitų šlykščių milžinų.


 

 

Renata Šerelytė.

SRAIGE, NERŪKYK

                             eilėraščiai, 2013. - 55 p.

 

 

       Žinomos rašytojos Renatos Šerelytės, linksmųjų knygų apie krakatukus autorės, eilėraščių knyga vaikams. Eilėraščiai kupini fantazijos, sapno spalvų, pamokantys, linksmi, o kiti priešingai – liūdni ar net niūrūs.

 

        „Skaudi patirtis jautriose vaikų širdutėse neišvengiamai budina klausimus, todėl tų klausimų „neišgirsti“, atsisakyti apie juos kalbėtis, nukreipiant kalbą vien apie saulytę ir pasakų fėjas, paprasčiausiai nesąžininga.


 

Timo Parvela.

ELĖ IR DRAUGAI

Vilnius: Nieko rimto, 2013. – 120 p.

 

Lietuvoje pirmasis rašytojo vertimas pasirodė lapkričio pradžioje. Tai – bestseleriu tapusios serijos apie pradinukę Elę pirmoji dalis „Elė ir draugai“.

 Jos sėkmės priežastimis tiek skaitytojai, tiek literatūros kritikai įvardina du dalykus: humorą ir itin taikliai perteikiamą vaikų pasaulėžiūrą.


Shaun Tan.

ATOKAUS PRIEMIESČIO ISTORIJOS

Vilnius: Nieko rimto, 2013. – 96 p.


„Atokaus priemiesčio istorijos“, kurios lietuviškas leidimas pasirodė spalio pradžioje. Iš pažiūros ramus ir nuobodokas priemiestis iš tiesų saugo tylias kasdienio gyvenimo paslaptis: tuščiame sklype gyvenantį vandens buivolą, aplink slankiojančius pagalinius žmogiukus, mažytį mainų studentą iš svečios šalies ar vidinį kiemą, kuriame metų laikai atvirkšti.


Ramutė Skučaitė.

ANT LEDO ATSIRADO ROŽĖ: poemėlės su moralais

– Vilnius: Homo liber, 2013. – 122 p.

 

Šias poemėles įkvėpė pasakos, kurios keliauja iš kartos į kartą, yra sekamos ir skaitomos. Į mane pasakos ėmė plaukti nuo tos laimingos akimirkos, kai suvokiau: moku skaityti! Ir atsivėrė tada dar vienas pasaulis: mokęs, guodęs, virkdęs, džiuginęs ir gydęs... Daug sykių padėjęs, kai atrodė, jog niekas padėti nebegali“. (Ramutė Skučaitė )


David Almond.

MANO TĖTIS – SKRAJŪNAS

– Vilnius: Nieko rimto, 2013. – 105 p. 

 


„Mano tėtį – skrajūną“ galima skaityti ir suprasti daugeliu būdų. Tai – džiugi, karnavališka nuotykių istorija, kurią skaitydamas ne kartą nusijuoksi. Tai – įkvepiantis pasakojimas apie tikėjimą, meilę ir gebėjimą fantazuojant gyvenimą padaryti gražesnį. Tai ir jauki istorija apie tai, kaip šeimos nariai išmoko suprasti vienas kitą, pajusti, kas iš tiesų svarbu esant kartu. Kartu tai rimta knyga apie vienišą, bet labai savarankišką mergaitę, augančią be mamos ir liūdną svajonėmis gyvenantį tėtį, negebantį pasirūpinti savimi. Bėgdamas į fantazijų pasaulį tėtis slepiasi nuo skausmingų potyrių. Bet ar tikrai užtenka vien įsivaizduoti smagius dalykus, galbūt laimei reikia kai ko daugiau? Tačiau rimti klausimai vaikams skirtoje knygoje paliečiami lengvai, šviesiai, nepamirštant veiksmo ir linksmų dialogų.


Nijolė Kepenienė.

DŽIOVINTAS DEBESĖLIS: pasakos

 - Vilnius: Alma littera, 2013. - 119 p.

 

 

Ši knyga skirta vaikams,  kuriuos traukia smagūs nuotykiai ir gražūs stebuklai. Daugybė trumpų pasakėlių su įdomiausiais ir keisčiausiais herojais padės atrasti skaitymo džiaugsmą ir neįtikėtinų dalykų kupiną pasaulį – toks būna tik knygelėse!


 

Vitalija Lapina.

AR PAŽĮSTI KIUKĮ?: apysakaitė 

- Vilnius: Vaga, 2013. - 108 p.

 

     Kiukis – keistas, švelnus, mistinis padarėlis, kurį mergaitė Luka parsineša namo iš parko. Jis truputį primena stebuklinių pasakų personažus – Astridos Lindgren Karlsoną, Tove Jansson Trolį Mumį; o čia – dar mažesnis ir bendraujantis su vaiku!
  


 

Vytautė Žilinskaitė.

KELIONĖ Į TANDADRIKĄ: apysaka-pasaka

 –Vilnius: Alma littera, 2013. – 294 p.

 

Išmonės ir nuotykių nestokojanti Vytautės Žilinskaitės apysaka-pasaka nukelia į šaltą Naujųjų metų naktį. Vieniši, nuskriausti ir likimo valiai palikti žaislai gūdžiame miške atranda kosminį laivą iš nesvetingos Žemės skraidinantį į žaislų planetą Tandadriką. Žaisliniai bičiuliai surizikuoja leistis į kelionę, tačiau nė vienas nenutuokia, kad čia jiems teks patirti ne vieną  išbandymą, lemsiantį tolimesnę draugystę.

Visi mes esame ir žaidėjai, ir žaislai (Vytautė Žilinskaitė)

 

 


Neringa Vaitkutė.

VAIVORYKŠČIŲ ARKOS

– Vilnius: Nieko rimto, 2013. – 376 p.

 

 

Neringa Vaitkutė, šiuo metu dirbanti biologijos mokytoja, mažiesiems skaitytojams įduoda raktą į kvapą gniaužiantį pasaulį, kuriame ryšys su gamta yra be galo svarbus. Čia prijaukintuose medžiuose gyvena skrajūnai, ateitį spėja pranašai, okeano pakrantėje aitvarus gamina nuotykiautojai, atradimų ieško gudruolės, o požeminėse olose žemsliekiais jodinėja kurmiai... Kiekviena šio nepaprasto pasaulio kertelė yra persmelkta magijos, čia egzistuoja savos tradicijos, papročiai ir giminystės. O atėjus akimirkai, kai reikia stoti į lemiamą kovą prieš tamsos jėgas ir bandyti išsaugoti paskutinį trupinėlį šviesos, į priekį žengia... vaikai!


Kate DiCamillo.

NEPAPRASTA EDVARDO TIULEINO KELIONĖ

 – Vilnius: Nieko rimto, 2012. – 192 p

 

Edvardas Tiuleinas ilgą laiką mylėjo tik pats save ir visai nesirūpino jį prižiūrinčios ir globojančios mažosios Abilenos jausmais. Tačiau įvykus nelaimingam atsitikimui Edvardas atsiduria už laivo borto, yra atskiriamas nuo jį mylinčios mergaitės ir taip netikėtai pradeda nuotykių kupiną kelionę. Jos metu triušis išmoksta mylėti ir ilgėtis, pakeičia daugelio žmonių gyvenimus ir supranta, kad „visada turi ko nors laukti ir tikėtis. Turi gyventi viltimi. Tau turi rūpėti, kas tave pamils, ką tu vėl pamilsi“.


 

Christine Nöstlinger.

NYKŠTUKAS GALVOJE

Vilnius: Nieko rimto, 2012. – 160 p. –  (H. Ch. Anderseno medalis).

 

Knygoje „Nykštukas galvoje“ (leidykla „Nieko rimto“) rašytoja sako, jog „galvinis nykštukas“ visada būna „toks pat protingas ir toks pats kvailas, kaip ta galva, kurioje gyvena“. Mažoji Ana, tik šiemet pradėjusi eiti į pirmą klasę, ir pati puikiai susitvarko su užduotimis mokykloje, tačiau kai kuriuos dalykus be nykštuko paaiškinimų suvokti jai sekasi kiek sunkiau. Pavyzdžiui, kodėl mama ir tėtis gyvena atskirai arba kodėl klasės draugas Hermanas yra toks pikčiurna. Bėda ta, jog ir nykštukams reikia miegoti, o tada Anai tenka pačiai tvarkytis su suaugusiųjų pasaulio bėdomis. Negana to, šitokį svarbų dalyką taip sunku nuslėpti nuo tėvų ir draugų...


 

Eduard Uspenskij.

DĖDĖ FIODORAS, ŠUO IR KATINAS: pasaka

– Vilnius: Nieko rimto, 2012. – 112 p.

 

Kartą tėvai turėjo berniuką. Vadino jį dėde Fiodoru. Mat buvo labai rimtas ir savarankiškas. Ir gyvūnus mylėjo. Vieną dieną dėdė Fiodoras parsivedė namo kalbantį katiną Matroskiną. Viskas būtų buvę gerai, bet mama žvėrių nemėgo. Ypač kačių visokių. Tad dėdė Fiodoras nusprendė išvykti į Rūgpienių kaimą ir apsigyventi ten su Matroskinu. Gal dar ir šunį priimti. O radus lobį ir karvę įsigyti.

 

Rūgpienių kaimas – jaukus kampelis, kur pildosi svajonės


 

Linda Newbery.

NIEKADA DAUGIAU: apysaka

- Vilnius: Alma littera, 2012. - 209.

 

L. Newbery romano „Niekada daugiau“ herojė Tizė, dvylikametė mergaitė, nuolat kraustosi iš vienos vietos į kitą, keičia mokyklas ir palieka draugus, nes jos mama, virėja, niekur ilgai neužsibūna. Vieną lietingą dieną jiedvi atvažiuoja į nuošalų dvarą, kuriame mama gavo virėjos darbą. Čia laukiama didelio įvykio – kalbama, kad po ilgų kelionių grįžta dvaro šeimininkai su dukrele. Visi sujudę, ruošiasi sutikti šeimininkus, o mergaitė džiūgauja, kad pagaliau turės draugę. Tačiau laikas eina, o paslaptingasis dvaro ūkvedys vis praneša, kad šeimininkai parvažiuos šiek tiek vėliau. Tizei kyla daugybė mįslingų klausimų ir ji mėgina pati rasti atsakymus. Galiausiai paaiškėja, ką reiškia mamos pažadas „čia bus kitaip“ ir ką slepia liūdni ūkvedžio žodžiai „niekada daugiau“.


Vasarą, turėdamas laiko, paskaityk ką nors iš šio sąrašo:

 

 1. Avyžius, Jonas. Aštuonetas iš Trepsės namų.
 2. Baum, Frank Limen. Nuostabusis Ozo šalies burtininkas.
 3. Binkis, Kazys. Kiškių sukilimas.
 4. Bonzelsas, Waldemaras. Bitė Maja ir jos nuotykiai.
 5. Dahl, Roald. Čarlis šokolado rojuje.
 6. Degutytė, Janina. Nepalik manęs.
 7. Ekeris, Ernstas. Skrajojanti vyšnių pardavėja.
 8. Griuelas, Džonis. Skudurinės Onutės pasakėlės.
 9. Holbein, Wolfgang. Velniūkštis.
 10. Ivanauskaitė, Jurga. Stebuklinga spanguolė.
 11. Karosaitė, Alma. Asilėlis.
 12. Karosaitė, Alma. Mikė, Milda ir Matilda.
 13. Kepenienė, Nijolė. Džiovintas debesėlis.
 14. Kestneris, Erichas. Emilis ir sekliai.
 15. Kiplingas, Redjaras. Kaip drugelis treptelėjo koja.
 16. Kolodis, Karlas. Pinokio nuotykiai.
 17. Kubilinskas, Kostas. Buvo buvo kaip nebuvo.
 18. Lindgren, Astrida. Nykštukas Nilsas Karlsonas.
 19. Lindgren, Aastrida. Papieviai.
 20. Mackevičius-Nord, Jonas. Peliukės Micės laiškai.
 21. Mašiotas, Pranas. Kad greičiau augčiau.
 22. Matutis, Anzelmas. Dvylikos svečių lauktuvės.
 23. Miliūnas, Viktoras. Evalduko metai.
 24. Milnas, Alenas Aleksandras. Pūkuotuko pasaulis.
 25. Močiutės pasakos.
 26. Nosovas, Nikolajus. Nežiniuko ir jo draugų nuotykiai.
 27. Palčinskaitė, Violeta. Namai namučiai.
 28. Petkevičius, Vytautas. Gilės nuotykiai Ydų šalyje.
 29. Pietaris, Vincas. Lapės gyvenimas ir mirtis.
 30. Proisleris, Otfrydas. Raganiukė.
 31. Sekora, Andržejus. Skruzdėliukas Ferda.
 32. Skučaitė, Ramutė. Laiškas Sekmadieniui.
 33. Spurgaitė, Elena. Kiaunės dvaro nebėra.
 34. Tamulaitis, Vytautas. Skruzdėlytės Greitutės nuotykiai.
 35. Tolstojus, Aleksejus. Auksinis raktelis, arba Buratino nuotykiai.
 36. Vainilaitis, Martynas. Žydras povas povinėja.
 37. Vytė Nemunėlis. Tėvų nameliai brangūs.
 38. Zobarskas, Stepas. Brolių ieškotoja.

 

Tikiuosi, kad per vasarėlę perskaitysi bent 2-3 knygas.